ردیفنام محصولتعدادافزودنکاستنقیمت (تومان)حذف
جمع کل خرید0
پرداخت ×

نی نی لباس

با نی نی لباس با اطمینان بخرید

سبد خريد ( 0 مورد ) سبد خرید به روز شد

تصویری: حاملگی و واکسيناسيون

بسیاری از زنان ممکن است در مورد ایمن‌سازی و احتمال ابتلا به بیماری‌هایی که می­‌تواند به آنها یا جنین‌شان آسیب برساند، اطلاعات زیادی نداشته باشند، واکسیناسیون به‌موقع می­‌تواند از بسیاری از بیماری‌های عفونی قابل انتقال به جنین یا خطرناک برای مادر و جنین پیشگیری کند.

بهتر است زنان به‌منظور بررسی وضعیت ایمنی در برابر بیماری‌های عفونی و تنظیم برنامه واکسیناسیون خود، قبل از اینکه حامله شوند  با پزشک خود مشورت نمایند.

تصویری: حاملگی و واکسيناسيون

آیا واکسن­‌ها ایمن و بی‌خطر هستند؟
همه واکسن­‌ها از نظر ایمنی توسط انجمن غذا و دارو مورد آزمایش قرار می­‌گیرند کلیه واکسن­‌ها از نظر استریل بودن و کارایی و بی‌ضرر بودن کنترل می­‌شوند و مرکز مبارزه با بیماری‌ها ایمنی کلیه واکسن­‌ها را در طول مدت استفاده مورد پایش قرار می‌­دهد. ممکن است بعضی از مردم به برخی از اجزاء واکسن حساسیت داشته باشند (به‌عنوان مثال حساسیت به تزریق واکسن آنفولانزا به‌دلیل کشت روی تخم مرغ). این افراد قبل از تزریق واکسن باید با پزشک معالج مشورت نمایند.

چه واکسن­‌هایی را در دوران حاملگی می­‌توان تزریق کرد؟
۱- هپاتیت B: زنان بارداری که تست منفی هپاتیت دارند می­‌توانند این واکسن را دریافت کنند این واکسن برای محافظت مادر و جنین علیه عفونت استفاده می‌­شود. تزریق این واکسن سه مرحله‌­ای بوده و قبل و بعد از زایمان صورت می­‌گیرد. زمان تزریق مرحله اول می­‌باشد.

۲- کزاز/ دیفتری: این ترکیب از واکسن­‌ها به‌طور معمول برای زنان باردار توصیه می‌­شود. این واکسن ایمنی دائم ایجاد نمی­‌کند و حتماً باید دوز یادآور هر ۱۰ سال یک‌بار تزریق شود.

۳- آنفولانزا: این واکسن می­‌تواند از بیماری‌های جدی مادر در طی دوران بارداری جلوگیری کند. همه زنان بارداری که وارد سه ماهه  دوم یا سوم بارداری می­‌شوند در طی بروز آنفولانزای فصلی باید واکسن را دریافت نمایند. افرادی‌که وضعیت پزشکی حادی دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا می­‌باشند بنابراین می‌توانید واکسن را در همه مرحله از بارداری دریافت نمایید. اگر این مشکل در شما وجود دارد حتماً با پزشک مشورت نمایید.

چه واکسن­‌هایی را نمی‌توان به زنان باردار تزریق کرد؟
ممکن است واکسن­‌های زیر توانایی انتقال بیماری به جنین را داشته باشند و یا باعث بروز زایمان زودرس، سقط جنین و نقایص مادرزادی شوند. لذا فعلاً تزریق آنان در دوران بارداری به‌طور معمول توصیه نمی­‌شود.

هپاتیت A: بی‌ضرر بودن این واکسن در بارداری تعیین نشده و باید در طی این دوران از تزریق آن اجتناب نمود. زنانی که در معرض ابتلا به این ویروس هستند باید با پزشک معالج خود مشورت نمایند.

پنوموکک: چون بی‌خطر بودن این واکسن ناشناخته است، باید ازتزریق آن اجتناب شود به جز برای زنان در معرض خطر یا زنان مبتلا به بیماری‌های مزمن.

MMR (سرخک، سرخجه، اوریون): زنان باید حداقل سه ماه بعد از تزریق این واکسن باردار نشوند.

آبله مرغان (واریسلا): این واکسن برای جلوگیری از آبله مرغان استفاده می‌­شود و باید زمان تزریق آن حداقل سه ماه قبل از بارداری باشد.

(فلج اطفال خوراکی و فلج اطفال تزریقی): هیچ کدام از انواع این واکسن­‌ها (ویروس زنده و یا ویروس کشته شده) برای زنان باردار توصیه نمی­‌شود.

آیا واکسن می­‌تواند به جنین آسیب برساند؟
تعدادی از واکسن‌ها به‌خصوص آنها که از ویروس زنده تهیه شده­‌اند نباید به زنان باردار تزریق شوند، زیرا ممکن است این واکسن­‌ها برای جنین مشکل‌آفرین باشند.

بعضی از واکسن­‌ها می­‌توانند به زنان باردار در سه ماهة دوم یا سوم بارداری تزریق شوند ولی عده‌­ای معتقدند بهتر است تزریق واکسن­‌ها حداقل سه ماه قبل از تولد نوزاد یا بلافاصله بعد از تولد صورت گیرد.
تاثیرات و عوارضی که بعد از واکسیناسیون ظاهر می‌‌شوند:
پنوموکک:  تب، سفتی در محل تزریق
هپاتیت B: درد در محل تزریق، تب
هپاتیت A: درد، سفتی و قرمزی در محل تزریق، سردرد، در موارد نادر واکنش آلرژیک شدید
آنفولانزا: قرمزی و تورم در محل تزریق
کزاز- دیفتروئید: تب خفیف، سفتی و تورم در محل تزریق
MMR: دانه­‌های قرمز رنگ پوست، تورم غدد لنفاوی گردن، درد، محدودیت حرکت مفاصل یک تا دو هفته بعد از واکسیناسیون
آبله مرغان: تب، سفتی و قرمزی در محل تزریق، راش و برآمدگی‌های کوچک تا سه هفته بعد از واکسیناسیون
واکسن فلج اطفال خوراکی (OPV): هیچ عارضه جانبی با این واکسن شناخته نشده است.
واکسن فلج اطفال تزریقی (IPV): قرمزی، ناراحتی در محل تزریق

برای مشاهده تصویر واقعی بر روی تصویر کلیک نمایید.
تصویری: حاملگی و واکسيناسيون

تصویری: حاملگی و واکسيناسيون

منبع: ابن سینا


با کمال میل آماده شنیدن نظرات شما هستیم:

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.